🥣 Breakfast Bliss in Every Cup!
The Kellogg's Cereal in a Cup Variety Pack offers a delightful selection of 8 popular cereal flavors, conveniently packaged in 60 individual cups. Perfect for busy mornings, travel, or as a quick snack, this bulk pack ensures you have a tasty and nutritious breakfast option at your fingertips.
N**E
NEW assortment
EDIT: I edited my original review today because the contents in the assortment have changed. I just got a new box and inside there were:13 - Frosted Flakes10 - Apple Jacks9 - Cocoa Krispies8 - Froot Loops8 - Raisin Bran Crunch6 - Corn Pops6 - Frosted Mini WheatsI don't know why they don't make the distribution of each type more equal (8 or 9), but they don't. I imagine some must be cheaper to make or something. Still, at least the ones with the most (Frosted Flakes and Apple Jacks) aren't my family's least liked ones and it is a little more evenly distributed than it used to be. We used to always have leftover Raisin Bran Crunch and with each new shipment, the backlog of those got bigger and bigger. At least the upped the Cocoa Krispies allotment!Warning: boring review follows! ha ha: I was interested in buying these individual servings of cereal for my family and wondered if the cups, bowls or little boxes were cheapest per ounce. The cups hold more than the bowls and boxes(usually about twice as much based on cereal type). I mean we would have eaten 2 bowls if it was really cheaper that way.I went to the kelloggs site to compare how much cereal was in the cups versus how much in the individual bowls or the little boxes. The bowls, cups and boxes all seem to end up costing fractions of pennies of one another ounce per ounce. I didn't add up all the kinds per variey pack and see which grand total costed pennies more or less based on ounce (I am not THAT frugal), but picked corn pops and frosted flakes to compare. The prices for all the kinds are very comparable, so if your wondering which type to buy, it doesn't really add up to much difference. I do check these things because sometimes the big "value" sizes are actually more expensive per ounce/gram than the little sizes. Those marketing people are tricky!Therefore, if you want to have more little bowls or you pick the cups (that have more in each), you can make your choice and know you won't be spending way more either way. I skipped choosing the boxes because I liked the convenience of the bowls, but honestly the carboard boxes are probably better for the planet (but anyway, I will save some energy, water, and soap by not washing bowls!) Now all they need to do is sell a cute little dispenser for my counter and I will never go back to boxes!
B**X
Awesome Savings!!!!
My wife and I are truck drivers and were paying $1.70-$2.00 a piece at the truck stops. These not only save us on the truck stop price but keeps us out of the restaurant where a breakfast can run $25-$30. At less than a dollar apiece you can't beat the savings. The only critique I might have is that you are at the mercy of the shipper as to the variety of the cereals.Would love it if you could pick the cereals and quantity of each, but than I guess the price would have to change if they took the time to do that. All in all a great deal and perfect for waking up, eating, and getting rolling.
J**.
Excellent Cereal Assortment
I love VARIETY. This is perfect for me. I am single and a whole box of one flavor of cereal usually goes stale before I can finish it. These are affordable and convenient. Great assortment and can grab and go if I'm running late.
P**J
Good Value
I didn't do an exact count, but what others have said about the distribution break down is about right. I hope you like Frosted flakes (I do) because it seems to be about 1/4 of the shipment. I wish it had more coco krispies, as there were only 4. I also didn't really like the Kellogs Crave, which as others have stated is unlisted in the description or photos. It's edible, but I'd prefer more of the other varieties, I wouldn't look twice at in the grocery store.I find them to be very easy and a way to ensure I eat least eat something for breakfast on mornings I'm running out the door to work, I can grab one and take it with me. The price was pretty good (under $1 per cup) and I find the portion size to be good for adults. There is a multi pack with smaller sizes that is a good size for kids - seems to be the size they serve in schools.
P**A
Great for my Airbnb
I stock my Airbnb with some cereal and milk for my guests and they like the convenience. The cereal comes with its own bowl, just open, pour milk and its ready. Next time I am going to try a healthier version of the cereals. But this is a good start.
S**I
Good variety
I have read in other reviews that the variety was not great. I did not have that problem. I did not receive equal amounts of each cereal, but it was very close. I received 6 Cocoa Krispies and 11 Frosted Flakes, that is the smallest and the largest number of one variety. The rest were fairly evenly distributed. The packaging is convenient; there are only two of us in the house and we do not eat cereal regularly, so boxes of cereal end up going stale and being thrown out. With the single serve cups we can have cereal when we want and not worry about wasting half of a box. I recommend this product to anyone who likes the types of cereal in the variety that is looking for something quick and convenient.
O**L
Love Them!
We offer our employees with Breakfast and used to store cereal in dispensers. Costly & made a mess and could only offer 3 types due to limited space. These are great. Single serve, already in a bowl and we have them on a spinning stand. The team loves them and clean up is a breeze!
S**R
Can't Beat The Price
My Yummy Cereal came in two days as promised by Amazon prime. All of my cups were in good condition and were fresh. In the picture above for the favorites it doesn't have Krave which is included in the set. I must say for $48 its a steal. Publix sells them for 5 for $6 which comes out to $1.20 a piece. They make it seem like its a deal too because it's a 5 for 6. Thank you Kellogg's and Amazon for keeping it real and affordable. I now can continue to eat my cereal on the go for under a dollar.
Trustpilot
1 week ago
5 days ago